Važení zákazníci,

Želáme všetko len to najlepšie do noveho roku 2022, hlavne pevné zdravie a "Zdravšie bývanie".  Radi by sme Vás upozornili na postupné preceňovanie cien v eshope. Poprosíme, si prekonzultovat výslednú cenu, v prípade objednávky. Ďakujeme za porozumenie. Váš DeKERT.

Dá sa kúriť klimatizáciou? Kúrenie klimatizáciou – úsporné a pohodlné vykurovanie vášho domova

Kúrenie klimatizáciou je u nás pomerne nová záležitosť, pritom ide o veľmi úsporný, rýchly a ekologický spôsob vykurovania domácností. Navyše sa dá zaobstarať za relatívne nízku cenu a je ideálnym riešením do moderných domácností. Vďaka celoročnému využitiu, kedy v lete chladí a v zime hreje, sa z klimatizácie stáva univerzálny prístroj, ktorý svojou úsporou energie prinesie rýchle navrátenie investície. Kúrenie klimatizáciou vám poskytne množstvo výhod a ako tomu už býva, nájdu sa aj isté nevýhody. V našom článku si posvietime na oboje, vysvetlíme si tiež samotný princíp vykurovania klimatizáciou a pozrieme sa na to, ako veľmi sa kúrenie klimatizáciou oplatí a koľko sa dá vlastne ušetriť.

Teplo ihneď po spustení klimatizácie, nízke prevádzkové náklady, čistejší vzduch v miestnosti. To je len čiastočný zoznam výhod, ktoré vám môže vykurovanie klimatizáciou priniesť. Poďme sa teda pozrieť bližšie na jeden z najekologickejších a najúspornejších spôsobov vykurovania domácnosti, ktorý je v zahraničí už bežne rozšírený.

Obsah článku

 1. Ako kúrenie klimatizáciou funguje?
 2. Aká klimatizácia je vhodná na vykurovanie?
 3. Teplo takmer okamžite
 4. Klimatizácia ako čistička vzduchu a prevencia proti plesniam
 5. Kúriť klimatizáciou sa oplatí
 6. Na čo si dať pozor pri kúrení klimatizáciou
 7. Aké nevýhody má kúrenie klimatizáciou?
 8. Klimatizácia ako hlavný či doplnkový zdroj tepla
 9. Záverečný súhrn – výhody a nevýhody kúrenia klimatizáciou

Ako kúrenie klimatizáciou funguje?

Každému je známe, že klimatizáciou sa dá účinne ochladzovať vzduch, ale klimatizácia dokáže aj presný opak, t.j. vzduch v miestnosti nám dokáže účinne vyhrievať. A ako to funguje?

Klimatizácia, ktorú môžeme využívať aj ako zdroj vykurovania, funguje na princípe tepelného čerpadla typu vzduch-vzduch. Pokiaľ chceme klimatizáciou kúriť, v klimatizačnej jednotke sa obráti spôsob distribúcie tepla, tj. chladivo prechádza obrátene. Vonkajšia jednotka získava teplo z okolitého vzduchu, ochladzuje sa a kondenzuje sa v nej vlhkosť, zatiaľ čo vnútorná jednotka vyhrieva a ohrieva vzduch v interiéri. Tento spôsob kúrenia poskytne až trojnásobný teplotný výkon pri rovnakom elektrickom príkone ako je pri klasickom elektrickom kúrení, ktorým je napríklad priamotop. Tento princíp radí vykurovanie klimatizáciou medzi jeden z najúčinnejších a zároveň najekonomickejších spôsobov kúrenia vôbec, a navyše vďaka opačnému chodu vám klimatizácia poslúži počas celého roka. Je ale nutné zdôrazniť, že nie každý typ klimatizačného zariadenia disponuje aj funkciou kúrenia.

Tip: Klimatizácia vám poskytne až 3× viac vykurovacieho výkonu pri rovnakej spotrebe energie proti klasickému elektrickému kúreniu. Táto úsporná prevádzka zaistí rýchle vrátenie počiatočnej investície.

Aká klimatizácia je vhodná na domáce vykurovanie?

Základným predpokladom na to, aby ste mohli klimatizáciu využívať tiež na ohrievanie vzduchu je, aby fungovala na princípe tepelného čerpadla. Potom, čo nastavíte obrátený chod klimatizácie, tj. prepnete ju z režimu chladenia do režimu vykurovania, je toto tepelné čerpadlo využívané na ohrev vzduchu v interiéri.

Nástenná klimatizácia

Nástenná klimatizácia vo väčšine prípadov pozostáva z vnútornej a vonkajšej jednotky a pri pripojení viacerých vnútorných jednotiek (multisplit) dokáže vykurovať i celý rodinný dom. Nástenná klimatizácia je výkonnejšia a tichšia, pretože hlučnejší kompresor sa nachádza na vonkajšej strane budovy. Takáto klimatizácia vyžaduje už odbornú montáž.

Teplo takmer okamžite

Obrovskou výhodou kúrenia klimatizáciou je to, že ohrieva vzduch ihneď po spustení. Okamžitý teplý prúd vzduchu prehreje miestnosť oveľa rýchlejšie ako bežné zdroje vykurovania, pri ktorých musíte čakať, až sa celý vykurovací systém rozbehne a nahreje a až potom začne ohrievať vzduch v miestnosti. Klimatizácia nepotrebuje žiadny čas na nahrievanie a produkuje teplo ihneď. Navyše v mnohých prípadoch môžete využiť aj komfort, ktorý ponúka časovač alebo diaľkové ovládanie či dokonca ovládanie cez WiFi.

Klimatizácia ako čistička vzduchu a prevencia proti plesniam

Klimatizácia ako čistička vzduchu? Áno, domáca klimatizácia vám za predpokladu správnej údržby a správneho používania dokonca vyčistí vzduch v miestnosti. Je totiž vybavená filtrami, ktoré zachytávajú väčšinu baktérií a prachových častíc. Zaisťuje tak čistejšie prostredie, ktoré uľaví ľuďom s alergiami či zvýšenou citlivosťou na prach. Je tiež dobrým pomocníkom v prevencii nežiaducich plesní v interiéri, pretože vypúšťa suchší vzduch, než nasáva. Je ideálna teda do priestorov so zvýšenou vlhkosťou vzduchu, ako sú napríklad murované domy, byty či chalupy.

Treba ale myslieť na to, že tieto filtre je potrebné pravidelne čistiť, inak naopak hrozí nebezpečné šírenie prachu a baktérií. Priebežnú údržbu klimatizácie neradno podceniť. Je dôležitým predpokladom na jej správne fungovanie a na zachovanie kvality vyfukovaného vzduchu. A ako často sa odporúča tieto filtre čistiť? Za predpokladu dennej prevádzky v režime kúrenia sa odporúča čistenie vnútornej jednotky raz mesačne. Čistenie vonkajšej jednotky je nutné vykonávať 2× do roka.

Tip: Prečítajte si našu rubriku: "Prečo pravidelný servis"

Kúriť klimatizáciou sa oplatí

Kladiete si otázku, ako veľmi sa oplatí kúriť klimatizáciou? Vždy záleží od konkrétneho modelu klimatizácie, ale vykurovanie domácou klimatizáciou na princípe tepelného čerpadla sa všeobecne radí medzi najúčinnejšie a najúspornejšie spôsoby kúrenia vôbec. Kúrenie klimatizáciou sa vyznačuje až niekoľkokrát menšími výdajmi za prevádzku ako kúrenie inými bežnými zdrojmi vykurovania. Napríklad v porovnaní s plynovým kotlom ide o výdavky nižšie až o 50 %. Rozdiel pri porovnaní s priamotopom je ešte vyšší. Vykurovanie klimatizáciou má až o 70 % nižšie prevádzkové náklady ako priamotop a poskytuje aj lepší tepelný komfort v miestnosti. Poďme byť ale trochu konkrétnejší.

Úspora elektriny v celej domácnosti

Pokiaľ sa rozhodnete kúriť klimatizáciou s vonkajšou jednotkou, môžete požiadať o zmenu sadzby na D56d, vďaka ktorej aktuálne ušetríte viac ako 40 % nákladov za el. energiu za všetky spotrebiče v domácnosti.

Cena za 1 kWh v sadzbe D56d je v priemere o 45 % nižšia po dobu 22 hodín denne (nízky tarif) a o 33 % nižšia po dobu 2 hodín denne (vysoká tarifa). Celkovo je to v priemere o 44 % nižšia cena za 1 kWh za celý deň na všetky elektrické spotrebiče.

Na čo si dať pozor

Na to, aby bolo obstaranie klimatizácie na kúrenie čo najúspornejšie, venujte pozornosť jej energetickej náročnosti v režime ohrievania. Voľte klimatizáciu, ktorá má v tomto režime minimálne energetickú triedu A, ideálne však triedu A++ alebo A+++.

Aké nevýhody má kúrenie klimatizáciou?

Aby sme boli objektívny, musíme sa pozrieť aj na negatíva, s ktorými musíte pri vykurovaní klimatizáciou počítať.

 • Predovšetkým je to pomerne náročná údržba v podobe častého a pravidelného čistenia klimatizácie. Ako sme si už vyššie povedali, filtre by sa mali čistiť aspoň 1× mesačne na zachovanie dobrej kvality vzduchu v miestnosti a taktiež na dodržanie efektivity a úspory kúrenia. (Minimálne však 1x do roka, aj z dôvodu záručných podmienok)
 • Niektorým používateľom môže byť nepríjemné prúdenie vzduchu, ktoré vytvára ventilátor vo vnútri klimatizačného prístroja. (Nami ponúkané klimatizácie majú široke možnosti nastavenia prúdenia vzduchu. Vo väčšine prípadov vieme nastaviť klimatizáciu tak, aby prúdenie vyhovovalo komfortu našich zákazníkov).
 • Pri vykurovaní klimatizáciou dochádza k nerovnomernému rozvrstveniu vzduchu. Toto rozvrstvenie vzduchu môže niekto vnímať nekomfortne. (V ponuke máme aj klimatizácie konzolové, ktoré efektívne dokážu kúriť ponad podlahu. Viac informácií  v časti: https://www.dekert.sk/klimatizacie-do-domu-a-bytu/konzolova-klimatizacia/ )
 • Tiež odporúčame všímať si mieru hluku, ktorú klimatizácia počas svojej prevádzky vydáva. Príliš hlučné zariadenie by vás mohlo totiž obťažovať. (Do pozornosti dávame nami ponúkané klimatizácie, ktoré patria k najtichším na trhu - 16dB! )

Klimatizácia ako hlavný či doplnkový zdroj tepla

Poslednou otázkou pre niekoho môže zostávať, či možno klimatizáciu využiť ako hlavný zdroj tepla na vykurovanie domácností. Tu je vhodné uviesť, že v zahraničí je kúrenie klimatizáciou úplne rozšírené a nie je nezvyčajné, že klimatizácia je v domácnostiach používaná ako hlavný zdroj tepla.

Ak sa rozhodnete pre kúrenie klimatizáciou, je najdôležitejším technickým parametrom najnižšia vonkajšia prevádzková teplota. Väčšina klimatizácií s funkciou vykurovania sú schopné samostatne a spoľahlivo vykúriť interiér až do vonkajšej teploty -15 °C, pričom najefektívnejšiu prevádzku zaistia pri teplotách 0 až -5 °C. Výrobcovia dnes však prichádzajú s klimatizáciami optimalizovanými ešte aj pre nižšie vonkajšie teploty. Môžete si tak zaobstarať klimatizáciu s garantovaným vykurovacím výkonom až do -25 °C vonkajšej teploty.

Pýtate sa, čo sa stane, keď vonku klesne teplota nižšie, než je odporúčané na prevádzku klimatizácie? Klimatizácia je schopná fungovať ďalej aj pri nižšej teplote, než je výrobcom odporúčané, ale dochádza k zníženiu tepelného výkonu a zvýšeniu príkonu. Každý výrobca tento prípad ošetrí inak. Niektoré klimatizácie sa po dosiahnutí maximálnej mínusovej vonkajšej teploty vypnú. Iné pokračujú ďalej vo svojej prevádzke, len s menšou produkciou tepla a vyššou spotrebou.

Tip: Niektoré klimatizácie sú vybavené časovačom, takže kúrenie sa môže spustiť ešte pred tým, než budete vstávať do chladného rána alebo pred návratom domov. Môžete tiež využiť diaľkové ovládanie, prípadne ovládanie cez WiFi, čo niektoré typy a modely klimatizácií tiež umožňujú.

Všeobecne klimatizáciu ako efektívny a úsporný zdroj vykurovania najlepšie využijete v chladných jarných a jesenných dňoch a počas miernejšej zimy, kedy úplne nahradí bežné kúrenie. Pri extrémne nízkych vonkajších teplotách (nižších, než uvádza výrobca ako optimálne na efektívny chod klimatizácie), možno klimatizáciu využiť na rýchly ohrev interiéru, napríklad po návrate domov alebo pri rannom vstávaní.

Záverečný súhrn – výhody a nevýhody kúrenia klimatizáciou

Vykurovanie klimatizáciou sa čím ďalej tým častejšie stáva obľúbeným zdrojom tepla v bežných domácnostiach. Poďme si teda zhrnúť, prečo tomu tak je.

Klady

 • Rýchle zahriatie vzduchu – kúri takmer okamžite
 • Veľká úspora elektrickej energie
 • 3× vyšší tepelný výkon ako pri klasickom elektrickom kúrení
 • Ekologický spôsob kúrenia
 • Funguje ako čistička vzduchu (za predpokladu správnej údržby)
 • Predchádza vzniku plesní
 • Celoročné využitie – v lete chladí, v zime kúri
 • Jednoduchá a pohodlná obsluha
 • Jednoduchá inštalácia

Zápory

 • Nutnosť častej a pravidelnej údržby
 • Prúdenie vzduchu môže niekomu vadiť
 • Nerovnomerné rozvrstvenie vzduchu (teplo sa drží pri strope)
 • Zníženie výkonu pri extrémne nízkych vonkajších teplotách
 • Hlučnosť (líši sa pri jednotlivých modeloch)

Klimatizácie sú zaujímavou možnosťou využívania ako rýchly a lacný doplnkový zdroj tepla.

zdroj: Kúrenie klimatizáciou – úsporné a pohodlné vykurovanie vášho domova | Alza.sk

 

Ponúkame komplexné služby. DeKERT to je Dezinfekcia, Klimatizácie, Eco, Rekuperácia, Tepelné čerpadla.

Rozšírili sme svoje služby na celé Slovensko.

Zastrešujeme: locationDeKERT západ (BA, NR, TT, TN, ZA) locationDeKERT stred (BB, ZV, RS, RA) locationDeKERT Tatry (PP, SP, KK, LM) locationKošice locationKošice okolie locationPrešov locationPrešov okolie