Výnimočné zľavy na vybrané klimatizácie a tepelné čerpadlá od 20-26%! a k tomu montáž klimatizácií iba do 5-7 dní!

Showroom | Po-Pia 08:00-16:00 (termín si dohodnite telefonicky pre daný region, alebo na 0911 838 222)

Ako vybrať klimatizáciu

Základné rozdelenie klimatizácií

Klimatizácie môžeme rozdeliť podľa spôsobu umiestnenia:

1. Mobilné klimatizácie

Umiestňujú sa do miestností, v ktorých potrebujeme znížiť vysokú teplotu. Stačí ich zapojiť do zásuvky. Odvod tepla sa realizuje hadicou väčšieho priemeru, najčastejšie cez okno von.

Nevýhoda takéhoto riešenia je nižšia účinnosť chladenia a vyššia hlučnosť.

Tento typ sa vyznačuje ľahkou inštaláciou, keďže ho nie je potrebné nikam pripevňovať. Nie je nutné ich spájať s vonkajšou jednotkou. Pre odvádzanie tepla von z priestoru je však potrebná hadica. Z tohto dôvodu je vhodné umiestňovať mobilnú klimatizáciu k oknu, cez ktoré by sa dala hadica ľahko vyviesť. Vzhľadom k ich vyššej hlučnosti, nie sú vhodné do obytných miestností.

2. Nástenné klimatizácie (monosplity, multisplity)

Nástenné klimatizácie sú oproti spomínaným mobilným zložitejšie a špecifické. Pozostávajú z 3 hlavných častí: vonkajšej (kondenzačnej), vnútornej chladiacej jednotky a spojovacieho potrubia. Cez potrubie prechádza chladivo meniace sa na chladiacu kvapalinu. Čím je potrubie kratšie, tým sú energetické nároky menšie a účinnosť citeľnejšia. Vonkajšia časť sa umiestňuje napríklad na fasádu budovy, strechu, balkón a podobne. Vnútorná časť klimatizačnej jednotky sa upevňuje na stenu. V prípade potreby vnútornej jednotky do viacerých miestností hovoríme o multisplitovej klimatizácii. Vo väčšine prípadov postačí jedna vonkajšia jednotka, na ktorú sa pripájajú ďalšie vnútorné. Práve nástenné klimatizácie patria medzi najrozšírenejšie.

3. Podstropné klimatizácie

Podstropné klimatizacie predstavujú vhodné stropné chladenie pre obchody, reštaurácie či kancelárie. Sú určené ideálne  do priestorov, kde sú vysoké stropy, alebo tam, kde nie je možné umiestniť iné typy jednotiek. Vysoké výkony a elegantný vzhľad z nich robia vyhľadávané chladenie najmä v komerčnej sfére. Chladiace podstropné klimatizácie sú rovnako užitočné aj pre domácnosti.

4. Podparapetné klimatizácie

Podparapetné klimatizácie sú vhodnou alternatívou pre priestory, kde napr. z estetických dôvodou je vhodnejšie použiť podparapetnú vnutornú jednotku, ako náhradu za radiátor.

Takáto jednotka nielen chladí, ale dokáže aj prikurovať v prípade potreby.

V prípade záujmu o tento druh klimatizácie, radi Vám poradíme.

Pri výbere klimatizácie by sme si mali zodpovedať pár d’alších základných otázok:

1. Aký výkon klimatizácie potrebujem a kam umiestniť klimatizáciu?

Je rozdiel či potrebujem vychladiť miestnosť v rodinnom dome, bytovom dome alebo vo výškovej budove. Z hľadiska inštalácie rodinný dom predstavuje najjednoduchšie riešenie v umiestnení vonkajšej jednotky. V prípade bytového domu, alebo výškovej budovy je potrebné navrhnúť či bude vonkajšia jednotka umiestnená na stene/fasáde, na streche, prípadne na inom mieste.

Veľmi dôležitou informáciou je informácia akú plochu potrebujeme vychladiť. V závislosti od nej sa určuje výkon klimatizačnej jednotky. Zjednodušene si to môžeme určiť podľa nasledujúcej tabuľky (približne na 10m2, potrebujete 1 kw):

  • do 25m2              2,5 kW
  • 25 – 40 m2          3,5 kW
  • 40 – 60 m2          5 kW
  • viac ako 60 m2    6,8 kW a viac

Správne navrhnutý výkon klimatizácie je rozhodujucim parametrom s ohľadom na výslednú spokojnosť, ci už z pohľadu komfortu chladenia, alebo spotreby elektrickej energie.

2. Klimatizácia pre jednu alebo viac miestností

Po základnom predbežnom výpočte požadovaného výkonu klimatizácie je potrebné zvoliť optimalnu konfiguráciu vonkajších a vnútorných jednotiek. 

Náš tip:

Na základe obhliadky Vám navrhneme riešenie, ktoré bude optimálne pre Váše konktretne požiadavky. Niekedy výslednú cenu riešenia môže zbytočne navyšovať dĺžka medených potrubí, spájajúcich vnútorné a vonkajšie jednotky.

3. Hlučnosť vnútorných a vonkajších jednotiek

S vývojom a technikým dolaďovaním klimatizácii, sa technické parametre klimatizácii od jednotlivých výrobcov postupne vyrovnávajú. Dôležitým parametrom na výslednú spokojnosť je miera hlučnosti počas behu klimatizácie. Čím nižšia úroveň hluku, tým vyšší komfort.

Náš tip:

Ak bude zvažovať od ktorého výrobcu si chcete klimatizáciu kúpiť, odporúčame Vám si pozrieť technické parametre a parametre hlučnosti. Parameter hlučnosti bude s Vami po celú životnosť používania klimatizácie. Je lepšie investovať pár eur navyše a byť spokojný na dlhé roky.

4. Aké ďalšie funkcie klimatizácie využijete

Dnešné klimatizácie vedia toho viac ako len chladiť, mnohé z nich majú aj množstvo inovatívnych funkcií ako:

  • kúrenie – dnešnú klimatizáciu využijete v prechodnom období aj na vykurovanie
  • ovládanie klimatizácie mobilom cez WIFI – požadovanú teplotu si viete nastaviť prostredníctvom smartfónu cez internet ešte pred príchodom domov
  • aktívne čistenie vzduchu – čistenie vzduchu od vírusov, baktérií, prachu…
  • zvlhčovanie a odvlhčovanie vzduchu – umožňuje upraviť vlhkosť vzduchu v miestnosti

Podstatné je si zodpovedať aj to, akú miestnosť potrebujeme chladiť. Toto je dôležitý parameter pre hlučnosť jednotky – najmä u miestností na spanie. 

5. Inverter

V dnešnej dobe sa vyrába až 90 % inverterových jednotiek. Sú založené na princípe, že pri zapnutí klimatizácie invernterový kompresor dokáže veľmi rýchlo vychladiť miestnosť na požadovanú teplotu a následne sa výkon zníži na 20 % a už len udržuje príjemnú teplotu miestnosti, čo predstavuje úsporu elektrickej energie a spôsobuje menej hluku. Dôležité pre životnosť samotnej klimatizácie (kompresoru) je minimalizovať počet štartov. Inverterový kompresor dokáže regulovať výkon podľa potreby a tým minimalizuje počet štartov.

Naopak on/off-ové klimatizácie od zapnutie až po vypnutie pracujú na plný výkon.

6. Kedy kupovať klimatizáciu

Klimatizáciu najčastejšie ľudia kupujú v lete, počas horúcich letných dní. Využijete ju počas celého roka, napríklad v prechodných obdobiach môžete klimatizáciou kúriť, prípadne pomocou nej viete vyčistiť alebo zvlhčiť vzduch v miestnosti.

Prikurovanie klimatizáciou je možné aj v našich zemepisných šírkach. V takom prípade je vykurovanie dokonca viac efektivne ako kúrenie napr. plynom. Klimatizácia je v podstate tepelné čerpadlo vzduch-vzduch.

Náš tip:

Kúrenie klimatizáciou sa berie aj ako ďaľší zdroj tepla a to má pozitívny prínos pri výpočte energetického certifikátu. V niektorých prípadoch to može byť rozhodujúce do akej kategórie bude spadať Vaša nehnuteľnmosť.

7. Výber a montáž klimatizácie

Ak už ste odpovedali na tieto základné otázky tak si jednoducho pomocou vyhľadávacích filtrov môžete nájsť klimatizáciu vhodnú práve pre Vás. Alebo nám zavolajte a radi Vám pomôžeme nájsť najvhodnejšie riešenie.

V prípade akých koľvek otázok Vám radi poradíme, usmerníme. Naším cieľom je najsť optimálne riešenie.

Ponúkame komplexné služby a riešenia pre každého po celom území Slovenska.
DeKERT to je Dezinfekcia, Klimatizácie, Eco, Rekuperácia, Tepelné čerpadla.

 DeKERT Bratislava (BA, NR, TT, TN, ZA)  DeKERT stred (BB, ZV, RS, RA)  DeKERT Tatry (PP, SP, KK, LM)  Košice  Košice okolie  Prešov  Prešov okolie